A nyugdíjcélú öngondoskodási formák napjainkban már szinte megkerülhetetlenek, az eszközök közül pedig kiemelkedően népszerűnek tekinthető mind a befektetési egységhez kötött, mind pedig a vegyes nyugdíjbiztosítás.
Természetesen joggal merülhet fel bennünk a kérdés, vajon miért is van szükség arra, hogy önállóan is takarékoskodjunk passzív éveinkre, miközben évtizedeken át fizetjük a különféle járulékokat. A grantis.hu pénzügyi szakértőinek elemzései alapján a választ egyértelműen Magyarország társadalombiztosítási rendszerének felépítésében kell keresnünk. A régóta érvényben lévő felosztó-kirovó szisztéma ugyanis csak megfelelő arányú befizető és eltartott mellett működőképes igazán, ez az egyensúly azonban nálunk is egyre inkább felborul. Ennek eredményeképp nem csak a korhatár fokozatos kitolódása várható, de az állami ellátás reálértékének drasztikus csökkenése is borítékolható. Szerencsére, ha időben lépünk, akkor nagyon könnyen elejét vehetjük a későbbi kellemetlenségeknek.
Kinek éri meg a vegyes nyugdíjbiztosítás?
Tudniillik az egyre fokozódó igényekre válaszul folyamatosan bővül azoknak a lehetséges eszközöknek a száma, amelyekkel a saját kezünkbe vehetjük időskori anyagi biztonságunk megteremtésének a kérdését. A hagyományos megoldások mellett – mint amilyen az ingatlan, a befektetési arany, vagy épp a műtárgy – három olyan, kifejezetten nyugdíjcélú öngondoskodási forma is elérhető, amelyekre állami támogatást vehetünk igénybe. Ilyen az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíj-előtakarékossági számla és a nyugdíjbiztosítás is. Utóbbi nem csupán egy kiváló megtakarítási konstrukció, de emellett egy kockázatviselési szolgáltatás is, hiszen gyakorlatilag egy speciális életbiztosításról van szó. Ennek megfelelően két fő típusát különböztethetjük meg. Az egyik ilyen a befektetési egységhez kötött – azaz unit-linked – módozat, míg a másik a hagyományos, avagy más néven vegyes nyugdíjbiztosítás. Előbbinél nagyobb szabadságot kapunk, mi határozhatjuk meg, milyen eszközalapokba kerüljön pénzünk, ezáltal sokkal nagyobb hozamot is elérhetünk, ám a kockázat is jelentősebb lehet. Kiterjedt pénzügyi ismeretek birtokában azonban ez egy remek alternatívát jelenthet. A vegyes nyugdíjbiztosítás esetében a szolgáltató garantált hozamot ígér, ennek azonban az az ára, hogy megtakarításunkat alacsony rizikójú eszközökbe fektetik, így várhatóan a kamat is kisebb lesz. Ugyanakkor, ha egy stresszmentes konstrukciót keresünk, amire bátran lehet építkezni, akkor ez minden szempontból előnyös választásnak tekinthető.
Milyen egyéb lehetőségek állnak a rendelkezésünkre?
Időskori éveink anyagi biztonságának megalapozására jó esetben sok időnk van, hiszen akár évtizedekig is építhetjük megtakarításainkat. Emiatt aztán nagyon fontos, hogy portfóliónkat úgy állítsuk össze, hogy a lehető legnagyobb hozamot érjük el, emellett minden esetben védve legyünk és persze maximálisan kihasználjuk az elérhető állami támogatásokban rejlő potenciált is. Így aztán a biztosítói forma mellett a banki és pénztári megoldásokat is érdemes lehet alkalmazni, mindezt természetesen úgy, hogy kellőképp porlasztjuk a kockázatot, azaz nagy hangsúlyt fordítunk a portfólió diverzifikálására. Azt azonban, hogy pontosan milyen eszközökkel érhetjük el a legjobb eredményt, rengeteg tényező befolyásolja. A stressztűrő képességünk, a rendelkezésünkre álló a források, a várható kiadások, a futamidő és még ezernyi más, elsőre talán jelentéktelennek tűnő, ám végül meghatározó szempont. Éppen ezért a megtakarítási csomag összeállítását, a nyugdíjbiztosítás és a további eszközök kiválasztását érdemes profi szakemberek vezényletével végezni. Így ugyanis biztosan elérjük majd a kívánt céljainkat.